College of Education

Internal.Education

Outreach College Committees Units Policies & Procedures Forms Awards

Past College Awards Recipients

Academic Professional Excellence Award

  • 2020-2021:  Kathy Ryan - Student Academic Affairs Office
  • 2019-2020:  Alissa Jones - Special Education
  • 2018-2019:  Victor Perez - Center for Education in Small Urban Communities
  • 2017-2018:  George Reese - Curriculum & Instruction
  • 2016-2017:  Natasha Jankowski - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2015-2016:  Lynn Burdick - Curriculum & Instruction
  • 2014-2015:  Jena Pfoff - Graduate Student Services Office
  • 2013-2014:  Jaya Schoffner - Bureau of Educational Research
  • 2012-2013:  Julie Kellogg - Educational Psychology
  • 2011-2012:  Jane Schingel - Bureau of Educational Research
  • 2010-2011:  Kathy McCormick - Special Education
  • 2009-2010:  Bernadette Laumann - Special Education
  • 2008-2009:  Shirley Berbaum - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008:  Adam Fein - Learning Design Lab, Office of CIO
  • 2005-2006:  Cheryll Douglas - Curriculum & Instruction
  • 2004-2005:  Mildred Trent - Educational Career Services Office
  • 2003-2004:  Ryan Thomas - Office of Education Technology
  • 2002-2003:  Sandy Levin - Educational Psychology
  • 2001-2002:  Beth Grosshandler - Bureau of Educational Research
  • 2000-2001:  Dianne Rothenberg - ERIC

Dean’s Prize for Breakthrough Initiatives – Staff and Academic Professionals

  • 2015-2016:  Jeremy Jones - User Services
  • 2013-2014:  HR Team - Kelly Fessler, Stephanie Pickett, Julie Kellogg, Kathy McCormick, Jill Waller, Sue Stimson
  • 2012-2013:  Michael McKelvey and Elizabeth Kirchgesner - Office of Mathematics, Science and Technology Education
  • 2007-2008:  Barb Geissler - Education Administration; Kim Nystrom - Office of the CIO

Dean’s Prize for Breakthrough Initiatives for Teaching or Research

  • 2015-2016:  Chris Lubienski - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2012-2013:  Debra Bragg - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011:  Mark Dressman - Curriculum & Instruction

Distinguished Staff Award

  • 2020-2021:  Amy Summers - Dean's Office
  • 2019-2020:  Mitzi Koeberlein - Graduate Student Services Office
  • 2018-2019:  Jill Rannebarger - Dean's Office
  • 2017-2018:  Stephanie Rayl - Graduate Student Services Office
  • 2016-2017:  Stephanie Pickett - Human Resource Education
  • 2015-2016:  Kelly Fessler - Special Education
  • 2014-2015:  Tammy Collins - Business Operations
  • 2013-2014:  Myranda Lyons - Curriculum & Instruction; Evelyn Grady - AISO
  • 2012-2013:  Rebecca Grady - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2011-2012:  Selena Douglass - Bureau of Educational Research
  • 2010-2011:  Helen Katz - Educational Psychology
  • 2009-2010:  Nila Jefford - Student Academic Affairs Office; Laura Ketchum - Shared Services
  • 2008-2009:  Marsha Cheek - Special Education
  • 2007-2008:  Jana Lenz - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007:  Julie Kellogg - Educational Psychology
  • 2005-2006:  Elaine Iliff - Human Resource Education
  • 2004-2005:  Chet Zych Jr. - Continuing Teacher Education
  • 2003-2004:  Laura Irle - Human Resource Education
  • 2002-2003:  Mary Walle - Special Education
  • 2001-2002:  Rita Gaskill - Educational Psychology; Elizabeth Innes - Bureau of Educational Research
  • 2000-2001:  Cheri Carlson - IPO

David Zola Distinguished Teaching Career Award

  • 2020-2021:  Nick Burbules - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2019-2020:  Kiel Christianson - Educational Psychology
  • 2018-2019:  Karla Möller - Curriculum & Instruction
  • 2017-2018:  Carolyn Anderson - Educational Psychology
  • 2016-2017:  Sarah McCarthey - Curriculum & Instruction
  • 2015-2016:  Donald Hackmann - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2014-2015:  Michelle Perry - Educational Psychology      
  • 2013-2014:  Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2012-2013:  James Shriner - Special Education
  • 2011-2012:  Thomas Schwandt - Educational Psychology
  • 2009-2010:  Arlette Willis - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008:  Debra Bragg - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2006-2007:  James Halle - Special Education
  • 2005-2006:  Scott Johnson - Human Resource Education
  • 2003-2004:  Liora Bresler - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Micki Ostrosky - Special Education
  • 2001-2002:  Richard Anderson - Educational Psychology
  • 2000-2001:  Kenneth Travers - Curriculum & Instruction

Outstanding Faculty Award for Public Engagement

  • 2020-2021:  Nathan Castillo - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2019-2020:  Michaelene Ostrosky - Special Education
  • 2018-2019:  Helen Neville - Educational Psychology
  • 2017-2018:  Johnell Bentz - Special Education

Outstanding Faculty Award for Service

  • 2016-2017:  Jim Shriner - Special Education
  • 2015-2016:  Chris Higgins - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2014-2015:  Ruth Nicole Brown - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2013-2014:  Eurydice Bauer - Curriculum & Instruction; Susan Fowler - Special Education
  • 2012-2013:  Timothy Cain - Education Policy, Organization & Leadership; Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2011-2012:  Ruth Nicole Brown - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011:  Lisa Monda-Amaya - Special Education and Center for Education in Small Urban Communities
  • 2009-2010:  Rochelle Gutierrez - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Don Hackmann, - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2007-2008:  Violet Harris - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007:  Nancy Hertzog - Special Education
  • 2005-2006:  Andrea Ellinger - Human Resource Education
  • 2004-2005:  Lydia Buki - Educational Psychology
  • 2003-2004:  Adelle Renzaglia - Special Education
  • 2002-2003:  Lizanne DeStefano - Educational Psychology

Outstanding Graduate Teaching Award

  • 2020-2021:  Hedda Meadan-Kaplansky - Special Education
  • 2019-2020:  Liv Thorstensson Davila - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2018-2019:  Anne Haas Dyson - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2017-2018:  Lisa Monda-Amaya - Special Education
  • 2016-2017:  Sarah Lubienski - Curriculum & Instruction
  • 2015-2016:  Hua-Hua Chang - Educational Psychology
  • 2014-2015:  Karla Moller - Curriculum & Instruction
  • 2013-2014:  Eurydice Bauer - Curriculum & Instruction; Susan Fowler - Special Education
  • 2012-2013:  Dorothy Espelage - Educational Psychology
  • 2011-2012:  Kiel Christianson - Educational Psychology; Stacy Dymond - Special Education; Cris Mayo - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2010-2011:  Sarah McCarthey - Curriculum & Instruction; Tim Cain - Education Policy, Organization & Leadership 
  • 2009-2010:  Georgia Garcia - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Carolyn Shields - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2007-2008:  Lisa Spanierman - Educational Psychology
  • 2006-2007:  Jennifer Greene - Educational Psychology
  • 2005-2006:  Janet Gaffney - Special Education
  • 2004-2005:  Steven Aragon - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2003-2004:  Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Susan Noffke - Curriculum & Instruction
  • 2001-2002:  James Halle - Special Education
  • 2000-2001:  Scott Johnson - Education Policy & Organization & Leadership

Outstanding Teaching Award for Teaching Assistants

  • 2020-2021:  Bethany Hoff - Educational Psychology
  • 2019-2020:  Mary Lyons - Curriculum & Instruction
  • 2018-2019:  Laura Valderrama - Educational Psychology
  • 2017-2018:  Meghan Kessler - Curriculum & Instruction
  • 2016-2017:  Cassandra Colbert - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Gabriel (Joey) Merrin - Educational Psychology
  • 2014-2015:  Educational PsychologyBrenda Sanya, Education Policy, Organization & Leadership; Jeanne Brunner, Educational Psychology; Juan Gerardo, Curriculum & Instruction
  • 2013-2014:  Lindsay Anne Insana - Curriculum & Instruction; Shana Riddick - Education Policy, Organization & Leadership; Cecilia Suarez - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2012-2013:  Anne Butler - Special Education
  • 2011-2012:  John Knorek - Educational Psychology
  • 2010-2011:  Sonya Irving - Curriculum & Instruction
  • 2009-2010:  Alisha Lewis - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Jeremy Henn - Educational Psychology
  • 2007-2008:  Michelle Birkett - Educational Psychology
  • 2006-2007:  Jorja Jamison - Educational Psychology
  • 2005-2006:  Sarah Kiefer - Educational Psychology
  • 2004-2005:  Mary Gambol - Curriculum & Instruction
  • 2003-2004:  Debra Erikson - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Russell Binkley - Curriculum & Instruction
  • 2001-2002:  Chris Meno - Educational Psychology
  • 2000-2001:  Jennifer Gerlach - Educational Psychology

Outstanding Undergraduate Teaching Award

  • 2020-2021:  Adam Poetzel - Curriculum & Instruction
  • 2019-2020:  Stephanie Sanders-Smith - Curriculum & Instruction
  • 2018-2019:  Rochelle Gutierrez - Curriculum & Instruction
  • 2017-2018:  Kristen Bub - Educational Psychology
  • 2016-2017:  David Zola - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Nancy MacGregor - Curriculum & Instruction
  • 2013-2014:  Mark Dressman - Curriculum & Instruction
  • 2012-2013:  Mary-alayne Hughes - Special Education; Gloriana Gonzalez - Curriculum & Instruction
  • 2011-2012:  Adam Poetzel - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Suzanne Lee - Special Education
  • 2007-2008:  Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2006-2007:  Barbara Hug - Curriculum & Instruction
  • 2005-2006:  Lisa Monda-Amaya - Special Education
  • 2004-2005:  Daniel Walsh - Curriculum & Instruction
  • 2003-2004:  Fouad Abd El Khalick - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Jim Shriner - Special Education
  • 2001-2002:  Dorothy Espelage - Educational Psychology
  • 2000-2001:  Janis Chadsey - Special Education

Outstanding Teaching Award for Visiting Faculty

  • 2008-2009:  Karla Moller - Curriculum & Instruction
  • 2007-2008:  Brad Thompson - Curriculum & Instruction
  • 2006-2007:  Chandra Sommers - Human Resource Education
  • 2005-2006:  Sheila Ashbrook - Curriculum & Instruction
  • 2004-2005:  Nancy MacGregor - Curriculum & Instruction

Excellence in Online Teaching Award

  • 2020-2021:  David Huang - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2019-2020:  Allison Mary Witt - Education Policy, Organization & Leadership

Spitze-Mather Faculty Award for Excellence

  • 2020-2021:  Chris Napolitano - Educational Psychology
  • 2019-2020:  Catherine Corr - Special Education
  • 2018-2019:  Jessica Li - Education Policy, Organization & Leadership
  • 2016-2017:  Kristen Bub - Educational Psychology
  • 2015-2016:  Meghan Burke - Special Education
  • 2014-2015:  Hedda Meadan-Kaplansky, Special Education
  • 2013-2014:  Cheryl Light Shriner - Special Education
  • 2012-2013:  Dawn Thomas - Special Education
  • 2011-2012:  Elizabeth Stine-Morrow - Educational Psychology
  • 2009-2010:  Christina DeNiccolo - Curriculum & Instruction
  • 2008-2009:  Susan Fowler - Special Education
  • 2007-2008:  Brendesha Tynes - Educational Psychology
  • 2006-2007:  Tweety Felner Yates - Special Education
  • 2005-2006:  Mary-Alayne Hughes - Special Education
  • 2004-2005:  A. Benson - Human Resource Education
  • 2003-2004:  S. Adler - Curriculum & Instruction
  • 2002-2003:  Rosa Milagros Santos Gilbertz - Special Education
  • 2001-2002:  Dorothy Espelage - Educational Psychology